TÜZDER’in İSTKA desteği ile yürüttüğü Üstünlerin Desteklenmesi Projesi çalışmalarının son oturumu, Kasım 2013 ‘ün son haftasında tamamlanıyor.

TÜZDER (Tüm Üstün Zekalılar Derneği) ‘in İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) desteği ile yürüttüğü ‘’Üstünlerin Desteklemesi Projesi’’ nin amacı İstanbul’un Avrupa Yakasında yer alan ve Sosyo-ekonomik bakımından dezavantajlı olan pilot ilçelerde tespit edilen üstün zekalı çocukların eğitimi; bu çocukların ailesi ve öğretmenlerinin konuya yönelik bilinç düzeylerinin arttırılması ve gerekli alt yapı (atölye) hizmetlerinin oluşturularak toplumsal hayata aktif katkı sağlayan bireyler olmalarını sağlamaktır. Türkiye’de ilk defa gerçekleşen bu projede üstün zekalı çocukların keşfi, eğitimi ve gelişimi için yoğun çaba harcayan TÜZDER, geleceğin yolunu aydınlatmak için çalışıyor.

 TÜZDER (Tüm Üstün Zekalılar Derneği) in İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) desteği ile yürüttüğü üstün zekalı çocukların ve ailelerinin desteklenmesini konu alan bu çalışma, İstanbul Avrupa Yakası’nda 670 üstün zekalı çocuğun seçilmesi ve 13 farklı merkezde kurulan atölyelerde eğitim almaları ile tamamlandı. Gerçekleştirilen projede verilen eğitimler 27 Kasım’da düzenlenen basın toplantısı ile anlatıldı.
 Kurulan Atölye Merkezlerinde Çalışmalar Proje Sonrasında da Devam Edecek
Projenin en önemli özelliklerinden birisi de İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) ‘nın desteğinden sonra hayata geçirilen bu çalışmaların nasıl devam ettirilebileceği konusuydu. 24 haftalık atölye çalışmaları esnasında projeye ev sahipliği yapan eğitim kurumlarının kendi eğitmenleri ,atölye çalışmalarına ve seminer programlarına iştirak ederek, pratik bilgilerle ve proje desteği ile tedarik edilen materyallerin de hazır olması sayesinde, bu tarz çalışmalar konusunda genel anlamda belli bir hakimiyete sahip oldular. Bu merkezlerde, öncelikle kurumların kendi öğrencilerine yönelik zihinsel gelişimi temel alan eğitimler verilmeye devam edilecek. Bununla beraber kurumların hafta sonları açacak oldukları Akıl ve Zeka Oyunları – Sıra Dışı Düşünme Becerileri – Eğlenceli Bilim – Mekanik ve Robot -Yazarlık ve Sosyal Medya – Astronomi ve Uzay Bilimleri – Liderlik  başlıklı atölye çalışmalarında, üstün zekalı çocuklar doğru yönlendirilme ihtiyaçlarına cevap bulmaya devam edebilecekler.
Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/ustun-zekali-cocuklarin-aldiklari-egitimdunyasi-1799988/