Dahi ve üstün zekalı 200 çocuk ile bu alanda uzman ve eğitimciler ‘Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü’ kapsamında 3 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya gelecek.

Tüm Üstün Zekalılar Derneği’nden (TÜZDER) yapılan açıklamaya göre, ‘Üstün Zekalılar Aramızda’ temasıyla düzenlenen etkinlik 3 Mayıs’ta İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi’ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Gün boyu sürecek etkinliğe Türkiye’nin farklı yerlerinden 200 dahi çocuk ve aileleri ile bu konuda uzman, eğitimci ve yurtdışından davetliler katılacak.

TÜZDER Genel Müdürü Tunahan Coşkun’un başkanlığında yürütülecek etkinlikler boyunca dahi çocukların eğitim problemlerine dikkati çekmek ve velileri, eğitimcileri bilgilendirmek amacıyla bir dizi oturum düzenlenecek.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ‘Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü’ etkinliklerinin oturumlarında ‘Üstün Zekalıların Eğitim İhtiyaçları Neler?’, ‘İki Kere Farklı: Üstün Yetenekli Çocuklarda Özel Öğrenme Güçlüğü Sorunları’, ‘Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklarda Duygusal Problemler’, ‘Üstün Zekalıların Eğitiminde Öğretmen Sorunları’ ve ‘Üstün Zekalıların Eğitim Programları’ başlıklı sunumlar yapılacak.

Dünya Üstün Zekalılar Birliği Başkanı Yamin de katılacak

Programa onur konuğu olarak katılacak Dünya Üstün Zekalılar Birliği Başkanı Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin, eğitimcilere ve velilere iki ayrı sunum yapacak.

Prof. Dr. Yamin, dahi ve üstün zekalı çocukların sergileyecekleri bir dizi etkinliklere de eşlik edecek.

Seminerlerde ayrıca Prof. Dr. Oya Özkardeş, Yrd. Doç. Dr. Ayça Köksal Konik, Dr. Özgür Bolat da sunum yapacak.

Etkinlikler boyunca dahi ve üstün zekalı çocuklar kendi buluşlarını sergileyecek. Tasarladıkları robotlarla, karada, denizde ve havada giden araçlarıyla şov yapacak.