Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü kapsamında, Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER), ’Üstün Zekalılar Aramızda’ sloganıyla sempozyum düzenleyecek.

TÜZDER (Tüm Üstün Zekalılar Derneği), 3 Mayıs Pazar günü üstün zekalıları ’Üstün Zekalılar Aramızda’ Sempozyumu ile bir araya getirecek. Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü kapsamında üstün zekalılar ile ilgili farkındalık oluşturmak için düzenlenen sempozyum  İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa Kampüsü, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

İTÜ, MarmaraÜniversitesi, ve Boğazhisar Eğitim Kurumları işbirliğiyle gerçekleştirilecek sempozyumda üstün zekalı çocukların eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasının önemi, bu çocukların gelişimi için çok önemli bir yere sahip olan okulların niteliği; üstün zekalı çocukların eğitimindeki son gelişmeler, zeka gelişiminde atölye çalışmalarının önemi, bu çocukların ailelerinden, öğretmenlerinden, toplumdan ve milli eğitim sisteminden beklentileri gibi konular masaya yatırılacak.

Etkinlikte Inovasyon Uluslararası Merkezi Kurucu Üyesi Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin, ’Üstün Zekalılarının Eğitim İhtiyaçları Nelerdir?’ ve ’Üstün Zekalılarının Eğitim Programları’, Prof. Dr. Oya Özkardeş ’İki Kere Farklı: Üstün Yetenekli Çocuklarda Özel Öğrenme Güçlüğü Sorunları’, Yard. Doç. Dr. Ayça Köksal Konik ’Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklarda Duygusal Problemler’, Dr. Özgür Bolat, ’Üstün Zekalıların Eğitiminde Öğretmen Sorunları’ sunumlarını yaparken üstün zekalı öğrenciler de programda konuşmacı olarak yer alacak.

Programda, 5-15 yaş arası anaokulundan, ortaöğretime kadar çeşitli sınıflarda eğitim gören üstün zekalı çocukların  Soma Faciası’nda hayatını kaybeden madencilerden esinlenerek yapılan yüksek güvenlikli, dayanıklı ’Madenci Yaşam Kıyafeti’, ‘Kara, Deniz ve Havada giden araç’ ve ’Tribo elektrik nanojenaratör ile doğaya zarar vermeden enerji üretimi’ gibi sıradışı çalışmaları da yer alacak.